Na kontaktoni: +383 45 654 254 | info@devsize.com
 

10 arsyjet se pse duhet të mësoni gjuhën e programimit Python në 2019

Ne 2016, Python zevendesoi Javen si gjuha me e njohur ne universitete dhe kolegje dhe qe atehere nuk ka bere hapa mbrapa.Python po rritet dita dites.

Ne qofte se jeni lexues te rregullt te komuniteteve te zhvilluesve si StackOverflow apo CodeAcademy , do e keni vene re rritjen e Python i cili ka kaluar ne rangun e gjuheve me te njohura te programimit.

Por pyetja me e madhe eshte se pse nje zhvillues duhet te mesoje Python?

Python po rritet , ne rregull kjo eshte dicka e mire , por kjo sdo te thote se Java dhe C++ po bien poshte e do te zhduken.

Edhe nese jeni programues ne Java apo ne gjuhe te tjera , kjo sduhet te ju ndaloje qe te mesoni mejete dhe gjuhe te tjera programimi te cilet do tju bejne nje programues me te mire dhe Python e ben me se miri kete pjese.

Per fillestaret eshte e thjeshte, filloni me Python pasi eshte i lehte per tu mesuar dhe i fuqishem mjaftueshem per te ndertuar nje aplikacion te tere dhe gjithashtu per te automatizuar gjerat e merzitshme.

Ndersa per programuesit me eksperience , mesimi i Python do te thote zoterimin e nje mjeti te ri ne arsenalin tuaj dhe normalisht asnje programues nuk e refuzon nje mundesi per te mesuar nje gjuhe te re programimi.

Python ju jep mundesine qe te automatizoni gjera e rendesise se vogel dhe ju lejon qe te fokusoheni ne gjera me emocionuese dhe te dobishme.

Ne qote se jeni nje zhvillues ne Java atehere mund te perdorni

Groovy , por prap Groovy nuk ua ofron te gjitha ato qe ju ofron Python per sa i perket API-ve , librarive , frameworkeve dhe domaineve te tilla si Data Science,Machine Learning dhe zhvillimin ne web.

Pra nese po mendoni qe te mesoni Python , ju ofrojme 10 arsyjet kryesore te cilat do te thekesojne benefitet qe ju jep mesimi i Python ne 2019.

1.Data Science (Shkenca e te dhenave)

Kjo eshte arsyja e pare dhe me e madhe se pse programuesit duhet te mesojne Python ne 2019.

Shume programues ne Java po mesojne Python ne menyre qe te bejne nje karriere ne Data Science per nje pune me emocionuese dhe nje page me e larte.

Por cfare e ben Python gjuhen e prefeuar per te punuar me Data Science dhe Machine Learning?

Arsyja jan librarit dhe framworket qe ofron Python si PyBrian, NumPy dhe PyMySQL per Inteligjencen Artificiale , Data Science dhe Machine Learning.

Nje arsyje tjeter eshte diversiteti , Python ju lejon qe te krijoni skripte per te automatizuar gjera , per te kaluar ne web development dhe ne shume te tjera.

Kurse per Data Science

2.Machine Learning (Mesimi i Makinerise)

Ka dhe nje arsyje tjeter se pse programuesit po mesojne Python ne 2019. Rritja e Machine Learning ka qene fenomenale keto vitet e fundit dhe po ndryshon me ritem te shpejt cdo gje rreth nesh.

Algoritmet u ben te sofistikuar dita dites dhe shembulli me i mire eshte Google i cili tani pergjigjet me saktesi cdo pyetje qe i drejtojme.

Nese jeni te interesuar ne machine learning , Python do tua beje edhe me te lehte.

Edhe pse ka librari per machine learning ne Java , ju do te gjeni edhe me shume permbajtje qe sillen reth Python pasi komuniteti i zhvilluesve po preferon Python ne krahasim me te tjeret per sa i perket Machine Learning dhe Data Science.

 

3.Web Development (Zhvillimi ne web)

Zhvillimi i mbare njohur ne web eshte nje tjeter arsyje per te mesuar Python.

Ofron kaq shume librari dhe frameworke si Django dhe Flask te cilat e bejnw zhvillimin ne web edhe me te lehte.

Taske te cilat mund te ju marrin me ore te tera ne PHP , ju mund ti mbaroni ne vetem pak minuta ne Python.

Python gjithashtu perdoret per te ekstraktuar te dhena nga website te ndryshme.

Librarite e siper permendura si Django dhe Flask ju mundesojne qe te krijoni aplikacioni webi brenda nje kohe shume te shkurter.

  1. Thjeshtesia

Kjo eshte arsyeja me e madhe se pse fillestaret duhet te mesojne Python.

Kur ju filloni fillimisht me programim dhe kodim , ju ndoshta sdo donit qe te fillonit me nje gjuhe programimi qe ka sintakse te veshtire dhe rregulla te cuditshme.

Python eshte njekohesisht i lexueshem lehte dhe i thjehte. Eshte gjithashtu edhe me i lehte per tu instaluar dhe nuk ju duhet te hasni probleme nder klasore si ne Java apo probleme kompilimi si ne C+.

Thjeshte ju duhet te instaloni Python dhe keni mbaruar.

Nderkohe qe e instaloni mund tju kerkoje qe te shtoni Python ne Path , dhe ne kete menyre mund ta hapni Python nga kudo ne makinerine tuaj.

5.Komunitet i madh
Ju duhet nje komunitet i madh per te mesuar nje teknologji te re dhe miqte jane asetet me te medhaja qe ju duhen kur deshironi per te mesuar nje gjuhe programimi.
Vazhdimisht do te hasni probleme ne ceshtje te caktuara dhe do te vije koha qe do ju duhet nje dore ndihmuese.
Fale Google, ju mund te gjeni zgjidhje per problemet qe hasni ne Python brenda pak minutash.
Komunitet te tilla si StackOverflow , gjithashtu sjell shume ekspert te Python se bashku per te ndihmuar te rinjte.
6.Librarite dhe Frameworket
📷
Nje nga ngjashmerite ndermjet Python dhe Java eshte numri i madh i librarive te hapura , frameworkece dhe moduleve te cilat do tju mundesojne qe te beni cte doni. E gjithe kjo mundeson nje zhvillim te lehte te aplikacioneve.
Thjeshte imagjino te krijoni nje aplikacion ne web pa Spring ne Java ose Django dhe Flask ne Python. Kjo ua ben punen e lehte pasi ju duhet qe te perqendroheni vetem ne llogjiken e biznesit.
Python ka librari te shumta per nevoja te ndryshme.
Django dhe Flask jane me te njohura per zhvillimin ne web dhe NumPy dhe SciPy perData Science.
7.Automatizimi
📷
Nje mangesi qe e kan shume gjuhe programimi por jo Python eshte se te jep mundesine qe te automatizosh taske te tilla si gjenerimi i mesazheve UDP dhe shume taske te tjera kohe konsumuese.
Python gjithashtu te jep mundesine qe te shkruni skripte me lehtesine me te madhe.
Ne qofte se doni te mesoni me shume rreth menyres sesi Python ju ndihmon me automatizimin , ju sugjerojme librin :Automate Borning Stuf with Python
8.Multifunksion
Nje nga gjerat me te pelqyera tek Python eshte se ka natyren qe ju ofron shume gjera njekohesisht.
Nuk eshte e lidhur me vetem nje gje psh Gjuhe R eshte e mire vetem per Data Science dhe Machine Learning por nuk ju ben fare pune ne zhvillimin ne web.
Te mesosh Python do te thote se mund te beni shume gjera.
Ju mund te krijoni aplikaiconin tuj ne web duke perdorur Django dhe Flask , mund te beni Analizimin e te Dhenave duke perdoru NumPy, Scipy, Scikit-Learn dhe NLTK.
Minimumi qe ju ofron Python eshte krijimi i skripteve per te automatizuar tasket tuaja te perditshme.
9.Punesimi dhe Rritja Profesionale
Python po rritet dita dites dhe me ritme te shpejta dhe normalisht eshte me se e arsyeshme qe te mesosh nje gjuhe programimi te nje rangu kaq te larte nese ju sapo po filloni eksperiencen tuaj te programimit.
Jo vetem qe ju ndihmon qe te gjeni nje pune me shpejt por gjithashtu edhe do tua shpejtoje rritjen tuaj ne karrier.
Pas thjeshtesise , kjo duhet te jete arsyja me e madhe per te mesuar sa me shpejt Python.
10.Paga
📷
Zhvilluesit e Python jane nder zhvilluesit me te paguar, sidomos ne Data Science , Machine Learning dhe Zhvillimin ne web.
Mesatarisht ato paguhen shume mire , duke shkuar nga 70 mije Dollar deri ne 150 mije Dollar dhe kjo varet nga eksperienca dhe vendodhja.
Dhe ne qofte se keni akoma dyshime nese ju duhet te mesoni Python , fotoja me poshte do tju qartesoje me siguri :

Trajnime te dobishme per te mesuar Python;

Python Fundamentals

29/01/2019

0përgjigjet në "10 arsyjet se pse duhet të mësoni gjuhën e programimit Python në 2019"

Leave a Message

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Devsize është projekt dhe platformë pasardhëse e smartcode, e cila synon të ofrojë programe me të zgjeruara, trajnime profesionale në fusha të ndryshme në klasë dhe online. Trajnime për staf, në zyrë dhe lokacione tjera jasht pikës qendrore në Prishtinë, me orar dhe kohë të përshtatur sipas nevojave të studentëve.

Devsize ofron trajnime profesionale duke aplikuar teknologjitë e fundit, në një ambient të përshtatshëm për mësim të pajisur me infrastrukturë të nevojshme.

Që nga viti 2010 me mijëra student të trajnuar, shumë projekte dhe programe edukative.

Studentëve tanë edhe pas përfundimit të trajnimit u ofrojmë përkrahje për avansimin e mëtutjeshëm të karrierës së tyre.

Nëse keni ndonjë pyetje, mos ngurroni të na kontaktoni. Ne do t’i përgjigjemi të gjitha pyetjeve tuaja sa më shpejt që të jetë e mundur.
  • St. Ilaz Kodra SU6/9 L-A-000 1, Pristina 10000
  • info@devsize.com
  • +377 45 654 254
top
DEVSIZE © All rights reserved.

Setup Menus in Admin Panel